Minusy prowadzenia jednoosobowej firmy.

minusy prowadzenia jednoosbwej działalnośi gospodarczej

Prowadzenie firmy jednoosobowej ma też swoje wady

Wiele osób mówi, że własna działalność gospodarcza, a szczególnie jednoosobowe firmy dają duże możliwości swoim właścicielom. Jest to z pewnością prawda, ponieważ takie rozwiązania mają dużo pozytywnych cech. Niestety, firmy jednoosobowe mają też to do siebie, że wiążą się z nimi określone obowiązki, a nawet wady. Warto je przedstawić, dla pełnego obrazu tej formy zatrudnienia. Dzięki temu z pewnością wielu osobom będzie dużo łatwiej przemyśleć decyzję na temat stworzenia jednoosobowej firmy.

 

Minusy firm jednoosobowych.

Pierwszym minusem, który występuje w firmach jednoosobowych jest to, że ich właściciele odpowiadają pełnym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Jeśli więc stanie się ona niewypłacalna, będą oni musieli z tego, co mieli przed jej założeniem spłacić wszelkie zadłużenia. Oznacza to poważne ryzyko inwestycyjne. Z tego obowiązku nie są zwolnieni nawet małżonkowie osób zakładających takową firmę. Odpowiadają oni też swoim majątkiem, chyba, że jest to majątek posiadamy przez małżonka przed zawiązaniem związku małżeńskiego. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest to, że będąc właścicielami takiej firmy jesteśmy zobowiązani do tego, by po okresie 2 lat od momentu rozpoczęcia działalności płacić dla ZUS-u stałe składki na ubezpieczenie. Wynoszą one około 900 złotych, gdyż stanowią składki z 60 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wadą jest również to, co w pewnym sensie jest zaletą prowadzenia takiej działalności. Otóż jesteśmy zobowiązani do tego, by ponosić wszelkie opłaty za np. lokal, prąd, gaz, telefon czy też inne opłaty stałe. Z jednej strony samodzielność prowadzenia własnej firmy jest czymś pozytywnym, z drugiej zaś zmusza ona do ponoszenia wszystkich zobowiązań z własnej kieszeni. Prowadząc taką działalność, nie otrzymujemy również rzecz jasna żadnych świadczeń pracowniczych. Nie mamy, więc urlopu, odpraw i tym podobnych świadczeń. Musimy też pamiętać, że przy takiej działalności sami też podejmujemy ryzyko gospodarcze.

 

Dodatkowe warunki

Musimy liczyć się z tym, że stracimy pracę z dnia na dzień, ponieważ może się wycofać zleceniodawca. Owszem, można obwarowywać umowy specjalnymi zapisami karencji, ale to dodatkowy problem dla zleceniodawców, co oznacza, że jesteśmy w tym momencie mniej konkurencyjni. Musimy też stale orientować się w zmianach przepisów, ciągle podejmować rozmaite szkolenia, a także opanować wszelkie tajniki księgowości i być na bieżąco z jej przepisami. Musimy pamiętać o tym, że konkurencja nie śpi, i że inni przedsiębiorcy są bardziej doświadczeni od nas, co również odbije się na efektywności naszej działalności. Dlatego przed jej podjęciem zastanówmy się dobrze czy chcemy w ten sposób pracować. Nie jest to, bowiem tak wygodne rozwiązanie, jak by to wyglądało na samym początku. Wprawdzie jesteśmy tutaj zależni sami od siebie, ale za to pracując osiem godzin w ciągu dnia pozostałe szesnaście mamy dla siebie. Tymczasem przy własnej, jednoosobowej działalności nie jest to już zbyt możliwe. Koszty, bowiem mnożą się, a przychodów jak zwykle jest zbyt mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>